Slide toggle

Statystyki na stronę internetową – Google Analytics

statystyki_stron

Darmowe statystyki na stronę internetową

Tworząc stronę internetową nie możemy zapomnieć o bardzo ważnym elemencie, bez którego nie będziemy wiedzieli, kto i dlaczego wszedł na naszą stronę. Oczywiście mam na myśli narzędzie, dzięki któremu poznamy statystyki na stronę internetową. Najpopularniejszą metodą śledzenia naszych internetowych gości są statystyki Google Analytics, uruchomione po raz pierwszy 14 listopada 2005 roku.

Statystyki internetowe w ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo ewoluowały, dostarczając nam niezbędnych informacji do rozwoju serwisów. Aktualnie całkowicie za darmo ze statystyk Google może korzystać każdy użytkownik, którego strona generuje mniej niż 10 milionów działań w obrębie jednego konta. Na szczęście nie jest wymagana działalność gospodarcza, aby móc korzystać z tego przydatnego narzędzia. Wielu klientów używających statystyk firmy Google, korzysta również z kampanii reklamowych Adwords, które są głównym źródłem dochodu firmy Google.

Co dają nam statystyki Google Analytics?

Śledzenie użytkowników nie opiera się na zbieraniu informacji o imionach i nazwiskach osób odwiedzającej naszą stronę. Nie dostaniemy również informacji o danych logowania do konta bankowego i tym podobnych rzeczy. Statystyki mają przede wszystkim dostarczyć nam innych bardzo ważnych z naszego punktu widzenia danych – dlaczego klient wszedł na naszą stronę internetową? Informację taką zaczerpniemy na podstawie wiedzy o stronie, z której do nas przyszedł klient. Czy była to strona z naszą reklamą, czy opisująca nasze produkty lub usługi. Może się zdarzyć, że klient skorzystał wyłącznie z wyszukiwarki google i wszedł na naszą stronę np. po wpisaniu słowa kluczowego jakim był zainteresowany np. “strony internetowe Jelenia Góra”, “reklama w Google” itp. O ile użytkownik nie używał przeglądarki w trybie ‘incognito’ informacja o słowie kluczowym pojawi się w naszych statystykach.

Wejścia to nie wszystko

Co ważne oprócz informacji o wejściu dostaniemy również inne pożyteczne dane. Do nich z pewnością należeć będą – czas przebywania na naszej stronie internetowej, liczba podstron jakie odwiedził użytkownik, czy też w jaki sposób poruszał się po niej. Powyższe informacje dostarczą nam wiedzę czy treść, produkty lub usługi jakie prezentujemy na stronie internetowej są dla użytkowników ciekawe i czy są tym czego szukali. Jeżeli prowadzimy blog firmowy i klienci sporo czasu spędzą na czytaniu interesujących i pomocnych artykułów, będziemy mieli większą szansę, że skorzystają również z naszej oferty.

Ważne jest również to, że statystyki Google Analytics pozwalają śledzić konwersje, czyli cel jaki im założymy. Jeżeli naszym celem będzie np. zakup przez klienta nowego produktu, będziemy mogli śledzić postępowanie użytkownika od wejścia na stronę, po sfinalizowanie transakcji. W przypadku kiedy użytkownik zrezygnuje z zakupu również łatwiejszym będzie zrozumienie, dlaczego porzucił koszyk zakupowy.

Co robię źle? Dlaczego sprzedaję mniej produktów od konkurencji przy niższych cenach

W dzisiejszych czasach jest mnóstwo czynników, które mogą wpłynąć na zwiększenie lub zmniejszenie sprzedaży. Obecnie bardzo wiele stron internetowych oferuje nie tylko fizyczne produkty. Dla wielu właścicieli stron zysk będzie dawał ruch – generujący przychód przez różnorodne franczyzy czy programy partnerskie. Konkurencja w internecie jest coraz większa, przez co trudniej podbić serca wybrednych klientów. Dlatego przede wszystkim ważne jest aby nasza strona była czytelna, a poruszanie się po niej intuicyjne. Źle zaprojektowana strona internetowa czy to pod względem układu elementów strony, czy nawet kolorystyki może dawać podobny efekt, jak źle przygotowana kampania Google Adwords. Za te same pieniądze możesz pozyskać 10 razy mniej klientów niż konkurencja, jeżeli źle poprowadzisz kampanię.

Czy problem dotyczy również mojej strony?

Mimo, że mamy już 2018 rok nadal spotykam się ze stronami internetowymi nieaktualizowanymi od ponad 10 lat lub napisanymi niedawno z wiedzą sprzed 10-15 lat. Na takich stronach często zastosowano jedną z pierwszych wersji języka programowania. Możemy również spotkać nieaktualne rozwiązania flashowe lub kolorystykę typową dla RGB-owskiej palety kolorów znaną z Windowsa 95, coś w stylu windows95_rgb

allegro 2003Powyżej znajduje się przykład strony Allegro z 2003 roku. Oczywiście nie zamieściłem go z zamiarem abyście zobaczyli jakie Allegro jest czy było złe. 15 lat temu były przede wszystkim inne narzędzia do tworzenia stron internetowych. Również odczucie tego co jest piękne, a co nie znacznie zmieniło się od tego czasu. Jeżeli programista nie ma talentu do ładu i składu w tym co robi i projektuje, to nawet w dzisiejszych czasach bez dobrego grafika nie będzie w stanie stworzyć ładnej strony internetowej. Mimo upływy 15 lat na pewno nie zmieniło się to, że nadal na Allegro możemy spotkać oferty “profesjonalnych” stron internetowych za około 100 zł 😉

Poniżej kolejny przykład strony internetowej z przeszłości, tym razem strona internetowa tvp.pl z 2000 roku. Na stronie widoczny jest również atrakcyjny gif 😉

tvp 2000Zapewne nie jedna osoba pomyśli sobie ‘o co mu chodzi?’ miał być temat jakie wybrać statystyki na stronę internetową, a jest o jakichś stronach ze średniowiecza. Otóż statystyki służą zrozumieniu, dlaczego na naszej stronie jest tylu użytkowników, a nie więcej i co zrobić, żeby było ich jak najwięcej. Jeżeli zadbasz o jakość swojej strony internetowej, pośrednio przełoży się to na Twoje relacje z klientami, samopoczucie, zysk i takie tam. Jeżeli sam/-a nie jesteś w stanie określić, co należałoby zmienić na stronie, aby podnieść jej konkurencyjność, napisz do nas lub poczytaj inne nasze artykuły.

Copyright 2018 Grafway.com “Statystyki na stronę internetową”

O autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pokaż