Slide toggle

Ile kosztuje strona internetowa?

jaka domena internetowa

Tanio nie dla każdego oznacza tyle samo. Ile kosztuje strona internetowa?

Każdy kto nie ma strony internetowej lub planuje modernizację starej, w pierwszej kolejności zadaje sobie pytanie ile kosztuje strona internetowa?
Odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna, ponieważ na koszt strony internetowej wpływa przede wszystkim stopień jej zaawansowania. Prostą stronę można mieć oczywiście i za darmo… ale wymaga to jednak trochę czasu poświęconego na naukę.

Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, stronę internetową nie wymagającą obszernej pracy informatyka, możesz kupić już za około 500 zł. Bardzo skomplikowana strona to koszt sięgający nawet kilkuset tysięcy złotych. Chociaż w 2014 roku Ministerstwo Pracy potrafiło wydać na portal dla bezdomnych i bezrobotnych 45.413.816,09 zł, co wg nich “stanowi połowę szacowanego początkowo kosztu”… Pozostaje nam tylko pogratulować sukcesu i premii za zaoszczędzenie kolejnych 45 mln zł…
Pomijając wspomniany, dla wielu nienormalny przypadek, każdy chciałby otrzymać ładną stronę internetową jak najtaniej. Dla jednego tanio oznaczać będzie 500, a dla innego 20000 zł. Poniżej wyjaśnię co składa się na koszt strony internetowej oraz jej utrzymania.

Jaka strona internetowa będzie dla Ciebie odpowiednia?

Najprostsze strony internetowe przeważnie opierają się na samym języku HTML, wzbogaconym o formatowanie wyglądu i treści w CSS. Możemy również otrzymać stronę bardziej złożoną opartą np. na WordPress i darmowym szablonie, który poprzez grafikę i zdjęcia, twórca dostosuje do naszych potrzeb. Przewagą nad wcześniejszym rozwiązaniem jest przede wszystkim zastosowanie CMS, dzięki któremu w późniejszym czasie sami możemy edytować i dodawać treści.

Droższe rozwiązania zaczynające się na ogół od 1000 złotych i polegają na wykorzystaniu płatnych, bardziej skomplikowanych szablonów, dzięki którym twórca może skorzystać z większej liczby dodatków na Twojej stronie. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która ma swój własny autorski system zarządzania treścią CMS. Takie rozwiązanie będzie droższe, szczególnie przy kolejnych modyfikacjach i pisanych pod nas dodatkach. Jest to spowodowane tym, że żaden informatyk z zewnątrz nie zna oprogramowania konkurencji i nie opłaci mu się nauka od zera. Firm działających wyłącznie na swoim oprogramowaniu jest znacznie mniej, niż tych, które opierają się na gotowych rozwiązaniach.

Najdroższą opcją są strony internetowe, portale, czy sklepy internetowe, które mają dedykowane rozwiązania, zwane najczęściej konfiguratorami. Jeżeli wymogiem stworzenia dla Ciebie strony internetowej jest zastosowanie wielu konfiguratorów niedostępnych na rynku, koszt strony internetowej może sięgnąć kwoty od kilkudziesięciu tysięcy złotych netto, w przypadku obsługi przez ceniącą się agencję interaktywną.

Bardzo często spotykam się z niezrozumieniem, że stworzenie strony internetowej nie stanowi ostatecznego kosztu. Zgadzam się, że osoby nie będących w temacie mogą być zaskoczone i temu absolutnie się nie dziwię. Dlaczego ktoś kto jest specjalistą w dorabianiu kluczy, ma znać takie pojęcia jak serwer, czy domena internetowa? No chyba, że temat ten przemknął mu na jednej z lekcji informatyki lub ewentualnie usłyszał w telewizji o sprzedaży jakiejś dziwnej nazwy domeny za jeszcze dziwniejsze pieniądze. Zatem ile kosztuje strona internetowa? Poniżej napiszę co jest jeszcze niezbędne do uruchomienia Twojej strony internetowej.

Czym jest domena internetowa?

Pierwszym dodatkowym kosztem jaki poniesiesz związanym z postawieniem strony www jest zakup domeny internetowej. Jest to nazwa pod którą znajdą Cię użytkownicy w internecie. Jeżeli działasz lokalnie kierując swoją ofertę np. do klientów z jednej dzielnicy możesz mieć stronę wyłącznie na Facebooku, wówczas odpadnie Ci koszt rejestracji domeny i serwera. Ewentualnie zapłacisz za grafikę (lub zrobisz ją i zdjęcia sam), reklamę facebooka i szpiegowanie Cię.

afera facebooka

Jaką domenę internetową wybrać?

Jeżeli jednak nadal chcesz mieć stronę internetową na unikalnej domenie możesz zakupić domenę regionalną np. z końcówką pochodzącą od miasta waw.pl, warszawa.pl, wroclaw.pl, jelenia-gora.pl, jgora.pl itp. Oczywiście nie każdy mieszka w mieście więc poza kosztem, który u większości rejestratorów jest najniższy, taka domena niekoniecznie będzie dla niego atutem.

Bardziej profesjonalnie wyglądają strony internetowe mające w swojej nazwie rozszerzenia .pl lub ewentualnie .com.pl jeżeli nazwa domeny, która Cię interesuje jest już zajęta dla rozszerzenia .pl
Podobnie jak w Polsce mamy domeny z końcówką .pl, tak i inne kraje mają swoje własne końcówki. Niemcy mają końcówkę .de, Amerykanie korzystają z rozszerzenia .us lub bardzo popularnej u nich końcówki .com, a najatrakcyjniejszą końcówką narodową wg Anglików jest .co.uk

W przypadku działalności międzynarodowej (i nie tylko) najpopularniejsze są domeny z końcówką .com, zaś do mniej popularnych należą końcówki .eu .biz .org .net oraz .info. Znacznie mniejsze znaczenie mają domeny z rozszerzeniem polskim jak org.pl, net.pl itp.

Promocja czy na pewno mi się opłaci?!

Rejestrując nową domenę za pośrednictwem jednego z najpopularniejszych serwisów, spotkasz się często z licznymi promocjami w stylu “domena .PL za jedyne 1,00 zł”. Niestety nabywając domenę internetową rejestrujesz ją jedynie na rok. Przed wygaśnięciem tego okresu będziesz musiał dokonać opłaty za odnowienie domeny, gdyż właścicielem domeny pozostajesz tak długo jak długo ją opłacasz.

Oferty promocyjne mają często haczyk w postaci znacznie wyższej ceny domeny za odnowienie, niż w przypadku rejestratorów, którzy nie mają super promocji. Często musisz związać się umową np. 3-letnią. Wówczas przez kolejne dwa lata musisz przedłużać domenę u operatora, u którego kupiłeś ją w promocji. Odnowienie to koszt jaki ponosisz od drugiego roku posiadania domeny. Koszt odnowienia domeny z popularną końcówką może wynieść 50-120 zł/rok. Przy opłacie za odnowienie wynoszącej ok 100 zł, po dwóch kolejnych latach zamiast zysku z promocji ponosimy większe koszty. Dlatego warto przeczytać regulamin promocji.

Najpopularniejszymi rejestratorami domen są:

 • ovh.pl – francuska firm, na tą chwilę mają prawdopodobnie najniższe koszty odnowienia domen. W przypadku domeny z końcówką .PL cena wynosi 49,99 zł brutto, zaś .com 49,19 zł brutto
 • domeny.pl – właścicielem serwisu jest firma H88 oferująca domeny internetowe i usługi hostingowe pod wieloma różnymi nazwami jak Hekko, Biznes-Host (osobiście nie polecam). Cena za odnowienie domeny .PL oraz .COM to 122,99 zł brutto
 • nazwa.pl – jedna z najstarszych firm świadczących sprzedaż domen na polskim rynku. Cena nowej domeny w promocji zaczyna się od 0 zł, a odnowienie domeny .pl i .com 123 zł
 • home.pl – jeden z największych konkurentów “Nazwy” od kilkunastu lat. Cenowo idą łeb w łeb ustawiając ceny domen .pl i .com na poziomie 123 zł
 • Jest jeszcze kilka innych serwisów internetowych, których oferta zbliżona jest do powyższych. Jedynie aftermarket.pl odstaje trochę na plus w stosunku do wyżej wymienionych (poza ovh) z tym, że ich oferta jest atrakcyjna przy hurtowych ilościach domen.

W innym artykule napiszę czym kierować się przy wyborze odpowiedniej nazwy domeny.

Jaki hosting wybrać na moją stronę?

Aktualnie do największych firm świadczących usługi hostingowe należą – ovh.pl, nazwa.pl, home.pl, kei.pl, dhosting.pl oraz H88 (linuxpl.com, domeny.pl, superhost.pl, hekko.pl, biznes-host.pl, active24.pl, ogicom.pl). Jeszcze niedawno nasz rynek próbowała podbić amerykańska firma 1&1 z huczną kampanią reklamową, którą mogliśmy zobaczyć m.in. w telewizji, ale najwyraźniej spece od marketingu przecenili swoje i swojej firmy możliwości.
Nie chciałbym szczególnie zachwalać którejś z ofert hostingowych dostępnych na rynku tym bardziej, że przez wyścig cenowy jaki mieliśmy w ostatnich latach, wielu świetnych specjalistów odeszło z branży hostingowej do innych firm IT, na czym wyraźnie straciła na jakości.

Usługę hostingową kupujesz osobiście lub za pośrednictwem firmy lub osoby, która wykonała dla Ciebie stronę, na okres jednego roku. Co roku musisz ją przedłużać o czym z pewnością powiadomi Cię usługodawca. W zależności od parametrów hosting może kosztować od kilkudziesięciu złotych do ponad dziesięciu tysięcy złotych rocznie.
Aktualnie na rynku mamy do wyboru kilka ofert pod różnymi nazwami – hosting współdzielony najczęściej zwany wirtualnym, hosting vps, hosting hybrydowy oraz serwer dedykowany.

Czym różnią się oferty hostingowe?

 • Hosting współdzielony jak sama nazwa wskazuje opiera się na podzieleniu zasobów serwera, pomiędzy przydzieloną do niego przez usługodawcę grupę klientów, których może być nawet kilkuset na 1 serwer. Poza niskimi kosztami hosting taki umożliwia przerzucenie na administratora niemal pełnej obsługi potrzebnej do funkcjonowania strony. Hosting współdzielony ma natomiast dwie duże wady. Jedną jest to, że parametry serwera mogą być znacznie ograniczone i przy dużym ruchu Twój hosting może zostać zablokowany. Drugą wadą serwerów współdzielonych jest wspólne IP, co może przysporzyć nam problemów. W przypadku jeżeli jeden z użytkowników rozsyła spam, wtedy również i my możemy znaleźć się rykoszetem na czarnej liście spamerów.
  Cena hostingu współdzielonego – od kilkudziesięciu złotych rocznie
 • Hosting VPS (Virtual Private Serwer) to usługa bardziej skomplikowana i przy niektórych elementach obsługi wymuszająca większą wiedzę. Niemniej zaletą tej opcji są z góry ustalone parametry takie jak pamięć RAM czy moc procesora. W usłudze możemy otrzymać przydzielone np. 2Gb RAM z procesorem 2,4GHz, kiedy w hostingu współdzielonym możemy mieć zaledwie 1% mocy procesora.
  Cena hostingu VPS – od kilkuset złotych rocznie
 • Hosting hybrydowy świadczony m.in. przez firmę Progreso opiera swoją ofertę na gwarancji parametrów (podobnie jak w VPS), szybkich dyskach SSD, w połączeniu z intuicyjnym panelem zarządzania i wsparciem administratora.
  Cena hostingu hybrydowego – od kilkuset złotych rocznie
 • Serwer dedykowany to najdroższe, najbardziej skomplikowane, ale i dające największe możliwości rozwiązanie z dostępnych na rynku. Aby z niego korzystać należy mieć wiedzę informatyczną lub administratora. W serwerze dedykowanym dostajemy 1 serwer na 1 użytkownika. W zależności od mocy serwera jego cena może się znacznie różnić.
  Cena serwera dedykowanego – od kilku tysięcy złotych rocznie

Wybierając hosting musisz zadać sobie pytania:

– czy mam osobę, która zajmie się obsługą hostingu, której za to zapłacimy lub czy sam mam czas na naukę?
– czy potrzebuję bazy MYSQL, z której korzysta m.in. WordPress?
– ile skrzynek pocztowych będę potrzebował?
– jaki ruch na stronie przewiduję? Duże firmy hostingowe pozwalają na przejście na wyższy pakiet
– jaki jest mój budżet i czy ryzyko związane z tanim hostingiem nie przyniesie mi większych strat niż pożytku?

Mam nadzieję, że powyższy artykuł chociaż trochę rozwiał Wasze wątpliwości. Mam nadzieję, że w kolejnych wpisach dowiesz się trochę więcej o zasadach funkcjonowania stron internetowych.

Copyright © 2018 grafway.com – Ile kosztuje strona internetowa?

O autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pokaż