Slide toggle

CMS WordPress zalety i wady

cms wordpress logo4

Mógłbym zacząć wpis od słów WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS, z dostępnych na rynku. Oczywiście byłaby to prawda, niemniej przewaga WordPressa nad konkurencją jest tak duża, że należy on

do wąskiego grona “TOP1” CMSów z jakimi możemy się spotkać. Zarówno tworząc najprostszego bloga, stronę firmową lub bardziej skomplikowany sklep internetowy.

Oczywiście zwolennicy Joomli i Drupala mogą przedstawić plusy budowania stron na tych platformach i odnośnie zalet niektórych rozwiązań będą mieli rację. Niemniej popularność CMS WordPress wpływa na ogrom jego możliwości, a dostęp do wielu dodatków podnosi jego funkcjonalność.

Czym zatem jest CMS?

CMS to system zarządzania treścią, który umożliwia stworzenie strony internetowej bez konieczności ręcznego kodowania każdej z podstron serwisu. Edycja podstron i treści na stronie internetowej odbywa się po zalogowaniu do panelu administracyjnego na naszym WordPressie.

Początki WordPressa sięgają 2003 roku, kiedy to Mike Little i Matt Mullenweg na bazie platformy b2 / cafelog zapoczątkowali unikalny projekt – WordPress. W projekcie tym treści przestały funkcjonować na statycznych stronach, a zaczęły być pobierane z baz danych. Umożliwiło to m.in. stosowanie wielu nowych szablonów i rozwój całego CMS WordPress.

Główną zaletą WordPressa jest przede wszystkim ciągły rozwój platformy, który zawdzięczamy tysiącom osób zaangażowanych w jego doskonalenie. Aktualizacje zarówno samego systemu, jak i wielu dodatków (pluginów) są bardzo ważne. Umożliwiają one stworzenie unikalnych stron i sprawiają, że CMS WordPress jest ciągle na czasie z najnowszymi językami programowania oraz panującą w danym czasie modą. Dzięki temu na bieżąco wiemy jak powinna funkcjonować i wyglądać nowoczesna strona internetowa.

Jak rozwinąć WordPressa?

Do najpopularniejszych dodatków, które możemy zainstalować w WordPressie należą:

  • pluginy do optymalizacji stron (tak zwane “SEO”)
  • sklep internetowy WooCommerce
  • formularze kontaktowe
  • statystyki stron (np w oparciu o Google Analytics)
  • galerie zdjęć
  • listy
  • fora internetowe

Wiele z dodatków dostępnych jest za darmo, z opcją płatną dopiero wówczas, jeżeli chcemy skorzystać z jakichś bardziej zaawansowanych opcji. Inne od początku do końca pisane są w celach zarobkowych. Jednak w zamian poprawiają użyteczność naszej strony o funkcje, których nie znajdziemy w standardowej wersji WordPressa. Niekiedy zdarza się również, że jedna firma lub osoba “wypuszcza” dodatek za darmo, a innej dodatek o takich samych funkcjach jest płatny.

Mając ograniczony budżet niekiedy warto wydać go na popularny szablon, który oprócz atrakcyjnego wyglądu będzie posiadał również kilka dodatkowych opcji jak obsługa sklepu, formularze kontaktowe, mapy dojazdu do firmy (mapy google), integracja z Facebookiem i innymi mediami społecznościowymi i wiele innych.
Oczywiście istnieją również darmowe szablony WordPress, które można wykorzystać jeżeli budżet ogranicza płatne rozwiązanie, niemniej ich wygląd oraz możliwości są mniejsze. W tym przypadku nadal nie musisz mieć specjalnej wiedzy o programowaniu, ale nauka CMSa w oparciu o dostępne w internecie tutoriale i własne poznawanie jego możliwości potrwa dłużej, dlatego możesz skorzystać np. z naszych usług 😉

Obecnie bardzo mało firm tworzy własny system zarządzania treścią od podstaw. Bardzo często strony internetowe powstają na zmodyfikowanych wersjach oprogramowania na licencji GNU GPL. Czy będzie to WordPress czy inna platforma będzie zależało od firmy lub programisty, który stronę wykona. Od tego będzie również zależała wycena Twojej strony.

“Popularne” wady CMS WordPress

Nie chcę wyłącznie chwalić WordPressa i zanudzać Cię ohami i ahami jaki to jest cudowny wynalazek. Cudne dzieło i w ogóle szczyt sztucznej inteligencji na najbliższe 158 lat. Dlatego poniżej opiszę kilka najbardziej uciążliwych wad tego rozwiązania. Niemniej pamiętaj, że przez ogromną popularność WordPressa problemy i wady są zdecydowanie mniej kłopotliwe niż w innych rozwiązaniach CMS, o których tutaj nie piszę.

Nadmierna ilość wtyczek (pluginów) pochodzących od różnych autorów może powodować spowolnienie działania WordPressa. Ponadto brak bezpośredniej współpracy pomiędzy autorami, niekiedy wpływa na blokowanie jednych wtyczek przez inne. Dlatego ważne jest aby pluginy były na bieżąco aktualizowane, w celu zachowania kompatybilności z najnowszą wersją CMS WordPress.

Wiele osób krytykuje błędy w optymalizacji WordPressa, które w rzeczywistości są skutkiem złego wyboru szablonu. Nieodpowiedni szablon może mieć kilka “wodotrysków” pozwalających stronie lśnić jak gwiazda na putinowskim niebie. Niestety bardzo często dzieje się to kosztem optymalizacji i szybkości strony internetowej.
Przed zakupem szablonu powinniśmy kierować się jakością szablonu pod względem optymalizacji, co może nam podpowiedzieć np. narzędzie GTmetrix

W internecie możemy spotkać negatywne opinie na temat WordPressa w stylu “otwartość oprogramowania, która mimo zalet ma też wiele wad” … aha

Moim zdaniem dla każdej innej niż duża, bogata firma WordPress jest wystarczającą platformą do założenia strony, a nawet sklepu firmowego. Wybór należy do Ciebie, czy chcesz stronę internetową ładną i funkcjonalną, czy z dodatkiem marketingowego gadania (opłatę znajdziesz w cenie sklepu). Czy chcesz postawić sklep internetowy za >80.000 zł netto, czy za 1/10 tej kwoty i stworzony na sprawdzonym oprogramowaniu jakim jest CMS WordPress.

Copyright CMS WordPress Zalety i Wady

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

O autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pokaż